18.3.10

Среќни претскажувања

„Јас сум како и сите луѓе: на светот гледам онака како што сакам да течат работите, а не онака како што навистина течат.“ (од „Алхемичарот“)

За жал, навистина, не само јас, туку речиси сите обични луѓе го гледаат светот вака. Сите посакуваат нешто, сите се надеваат на некаква среќа, си замислуваат дека ќе им се остварат соништата, си замислуваат дека живеат во демократија (пффпф, ова од лична исфрустрираност, се извинувам), си замислуваат дека ќе ја најдат вистинската љубов и среќно ќе живеат до крајот на животот.
За одмор од секојдневните „напрегања“ често го користам фејсбук. Очигледно дека тоа го прават многу луѓе, особено помладите. Сега таму најнов тренд се предвидувањата. Едно време тие беа ретки, но сега има „поплава“ од секакви предвидувачи на судбината и иднината. Сите сакаат да ѕирнат во иднината и сите сакаат да слушнат дека таа ќе биде супер. Епа тоа фејсбук го овозможува.
Речиси сите ги бараат советите од Баба Ванѓа, Jeanne the LOVE Psychic, среќното колаче, и безброј други.
Баба Ванѓа е сега најактуелна и таа вели:
Баба Ванѓа ти предвидува:
„Сине ти ке станеш популарна личност за неколку години."
Вакви предвидувачи кај нас се среќаваат и на англиски, а почесто на српски јазик.
You called Jeanne the LOVE Psychic to know your future
Jeanne said:
''Don't doubt - just do it and have fun.''
Колачето на судбината може мудро да ви каже:
*** Ljudi grade previse zidova a premalo mostova!***
Професија за тебе! - е прилично неинвентивна и сиромашна, па најчесо добивате:
"криминалец“
Šta ti danas kaže Srce? вели:
Pati za tobom, ali ponos je jači od svega...ipak javi joj/mu se !
Може да си прашате нешто за утре:
Sto te o4ekuva utre ?!
"Ke odis na gosti"
Или, класично, да побарате хороскоп:
Astrology - Today's Libra Horoscope
Here is your Today's Libra Horoscope
Your romance skills may not be the best, but that shouldn't stop you from flirting.
Compatibility:Aquarius
Mood:Flirty
Lucky Color:Sky Blue
Lucky Number:57
Lucky Time of Day:11am
А, ако сакате да дознаете каков е вашиот темперамент, ќе добиете многу „јак“ одговор.
KAKAV JE TVOJE TEMPERAMENT
Rezultat: SANGVIK (SANGVINIČAN TEMPERAMENT)-SNAŽNA I POSTOJANA OSOBA
Tvoja vrsta temperamenta se zove Sangvik.Po ovome ti si snažna i postojana osoba.Tvoje emocije su jake i stalne su.Ti kada voliš voliš cijelim srcem i dušom,u potpunosti se predaješ,ali kada presječeš počinješ da mrziš.Kada nešto imaš voliš to samo da imaš za sebe.Ne va...raš i nisi prevarnat ni u čemu.Kada se nečega prihvatiš potpuno si predan tome.Na tebe se uvijek može osloniti onaj kome pustiš da ti pridje dovoljno blizu.Jako si impulsivna osoba i u tebi je vulkan strasti.Kod tebe nema sredine ili si gore ili dole.Prihvataš sebe onakvog kakav jesi i to svi znaju.Čvrsto stojiš iza svih svojih postupaka makar bili i neispravni.Neinteresuje te mišljenje sredine radiš sve po svome.Ti živiš i postojiš,zbog onih koje voliš i svega do čega ti je stalo.

Се разбира дека тука се и неодминливите ликови од „Шехерезад“ во сите верзии.
Совет Од Шекерезада
"На тебе не ти требат совети супер си"
Совет од Бену
"Лепотицее/ Лепотанчее учи медицина "
sovet od seherzad(samo za devojki)
"ne bidi glupava kako mene zaso i tebe ''onur'' ke te ostavi"
Sovet od Nadidan
"Да бидеш сакана како Шехерезад, работата да ти оди како на Онур, да имаш другари како Бену, а љубов...та да ти трае како на Надидан и господин Бурхан."
Proveri dali izneveruvanjeto e tvoja slaba ili JAKA strana :)
93 % Da, definitivno :)
ИЛИ:
istina :)):
" osoba koja je u kontaktu s tobom duze vrijeme ali do sada nista nije bilo uporno pokusava dati ti doznanja da osjeca nesto.uspori malo,okreni se oko sebe i shvatit ces.sudjeni ste "
Вашето вистинско лице!
"Вие сте премногу оптимистични и позитивни. Го гледате светот розево и мислите дека сите околу вас с...е среќни и весели. Бидејќи летате во облаци и воопшто не сте реални, еден ден животот ќе ви приреди едно неочекувано непријатно изненадување со кое нема да знаете како да се справите заради вашиот позитивен поглед кон светот. "
Провери колку те сака љубениот/љубената
%59 Те сака највише на свет!!!
Дали те сака симпатијата/љубовта ???
"неможе да те тргне од мислите"
Кој те ШМЕКА..? :
" Eдно мн. убо дете.. Со Д почнува. "
Каква жена/маж ќе имаш?
"Ќе има бубулици"
или:
"Ти си хомо! Не е ова за тебе"
За што заслужуваш оскар?
"најдобра изведба на шипка"

А поинвентивните еве ги за крај:

Совет од бабичка!!!
"Бабино, почни да играш лото!! хехе"
Совет од Дедо Ристо[Амн]
"Убата таа на дедо!"
Шо вика Енрике Иглесиас за тебе?
"tolku ubav/a a single???"
Што мисли Слаткар за тебе
"добра девојка со добри нозе, би праел фотосесија со тебе"
и по Слаткар, најслаткото Сабинче за крај.
Ајде да видемо шо ќе каже Сабинче за тебе мило
"Ма јаооо ја чу да те зовем у студиому, па ти си пророчица мило, со мене ќе правиш барабар!"

И, има уште многу, ама јас не можев веќе.
Ете, во време на испразнетост, се занимавам со празни муабети.
(Називите на апликациите и нивните одговори се дадени во оригиналната верзија. За јазикот и правописот не сакам да коментирам.)

4 comments:

 1. хаха навистина е така, а особено ние младите ова го праиме од забава и овие работи некако станаа најинтересни на ф.боок... Иако навистина поинтересно и покорисно би ни било да прочитаме некоја книга што вие често ни зборувате, ние се занимаваме со вакви глупости!

  ReplyDelete
 2. Од Нено Богдан:

  Поука од ова е: ако сакаш да кажеш нешто паметно, смести го во некоја глупа, ама интересна реченица.

  Примери:

  Подобро паметен човек без образование, отколку образован човек без памет.

  Кога ќе дојдат проблемите, некои луѓе прават што знаат, а други знаат што прават.

  Разлика меѓу себичност и алчност: себичниот гледа сѐ во парите, а алчниот гледа пари во сѐ.

  ReplyDelete
 3. порано имав живот сега имам facebook..... се е јасно...

  ReplyDelete
 4. Од господин Онур:
  „Ееее, мој пријателе, никогаш не верувај им на жените“.

  ReplyDelete